Sm(art) robots – h(app)y kids, Erasmus+ na ZŠ Kudlovská 11

1682942303531

Minulý týždeň v dňoch od 24.4. – 28.4. 2023 bola ZŠ Kudlovská 11 v Humennom hostiteľskou školou pre partnerov zo Španielska a Portugalska, ktorí spoluparticipujú na projekte Erasmus+ s názvom Sm(art) robots – H(app)y kids. Už z názvu projektu vyplýva, že projekt je zameraný na prácu s robotmi, na programovanie robotov a zvládanie jednoduchých ale už aj trošku náročnejších úloh. Tentokrát žiaci mali naprogramovať robotov tak aby si pri stretnutí vymenili zopár fráz vo svojom ale aj v anglickom jazyku a zahrali hymnu. Žiaci a roboti zvládli úlohu na jednotku. Popri práci sme našim zahraničným spolužiakom ukázali našu školu, boli súčasťou niekoľkých vyučovacích hodín, mali možnosť sa podučiť stolnému tenisu a šachu. Súčasťou nášho programe je samozrejme aj návšteva radnice. Tentokrát nás prijal zástupca primátora pán Babjarčík spolu s poverenou vedúcou odboru školstva pani Smolejovou. V družnej debate sa zahraniční partneri vyjadrili veľmi pozitívne na adresu nášho mesta a našej školy. Páči sa im zeleň, výzdoba a čistota v našom meste. Geocaching je hra prostredníctvom ktorej museli zahraniční žiaci plniť zadané úlohy, ktoré dostali keď spoznávali naše mesto, napríklad aj kúpiť 10 dkg vysočiny alebo nájsť kníhkupectvo a v ňom knihy od španielskeho a portugalského spisovateľa, a iné zaujímavé úlohy.  V strede týždňa sme sa vybrali poznávať Košice so známym sprievodcom Košíc, pánom Kolcúnom. V steelparku si mohli na troch podlažiach vyskúšať zákonitosti fyziky a chémie ale aj porozprávať sa s robotom. Vo štvrtok sme trávili čas v prírode. Najprv to bol výstup na Jasenovský hrad a potom jazda na koňoch, strieľanie s lukom a šípom, ochutnávka tradičných slovenských jedál a trávenie príjemných chvíľ na ranči v Kamienke. Posledný deň sme sa pýšili prehliadkou s výkladom v kostole Všetkých svätých a v Humenskom zámku. Po chutnom obede v našej školskej jedálni sme sa rozlúčili s prianím všetkého dobrého, šťastnej cesty a opätovného stretnutia.

Mgr. Adriana Janošová