Nature and photo

Erasmus+, Nature and Photo, ZŠ Kudlovská od 21.11.- 25.11.2022

Nový projekt Erasmus+ pod názvom Nature and photo odštartoval na ZŠ Kudlovskej v čase od 21.11. do 25.11.2022. Parcicipujú na nej iba tri krajiny a ZŠ Kudlovská začala ako prvá. Bohatý program, ktorého nosnou témou bola príroda zaujal spolužiakov a učiteľov z Turecka a Chorvátska. Ako je už tradíciou na ZŠ Kudlovskej tak svojich hostí privítali tradičnými ľudovými piesňami a tancami, chlebom a soľou a predstavili našu krajinu v anglickom jazyku. Boli sme na našich mladších spolužiakov z 3. a 4. ročníka veľmi pyšní.

Prehliadku školy sme začali našim rozprávkovým lesíkom, kde sa nám nasťahovali víly. Pokračovali sme knižnicou a učebňou slovenského jazyka, kde žiaci veľmi radi trávia čas s knihou v ruke, relax centrum pre našich žiakov a učiteľov zahraniční hostia veľmi chválili, pretože v ich školách niečo také chýba. Popýšili sme sa novozriadenou učebňou chémie a oddychovou zónou pre druhý stupeň, na ktoré sme náležite pyšní. Nazreli sme a pozdravili žiakov v niekoľkých triedach na prvom ale aj na druhom stupni. V niektorých triedach spievali, niekde konverzovali v anglickom jazyku. Po slávnostnom úvode už na nás čakali povinnosti vyplývajúce z projektu. V prezentáciách a krátkych videách každá krajina predstavila svoju krajinu, mesto, školu a vyjadrila svoj postoj k ochrane životného prostredia. V hlasovaní za najlepšie logo projektu, ktoré zhotovovali žiaci online, vyhralo naše logo. V environmentálnom quize si zmerali svoje vedomosti všetci žiaci a deň sme ukončili spoločným bowlingom kde sa už začali vytvárať spoločné kamarátstva, kde dorozumievacím jazykom bola samozrejme angličtina.

Druhý deň sme ich vzali na skládku tuhého odpadu, lesní pedagógovia nás poučili o niektorých zákonitostiach prírody a poobede sme vytvárali machové obrazy. V stredu sme celý deň strávili v prírode. Najprv to bolo Morské oko a potom jazdenie na koňoch, strieľanie s lukom a šípom v jazdeckom dvore v Kamienke. Nechýbal chutný guľáš a teplý čajík. Plánovaný výstup na Brekovský hrad zmarilo počasie, a tak športové zápolenie v telocvični školy bolo veľmi dobrou náhradou. Popoludní žiaci dokončili spoločný obraz z prírodných materiálov a profesionálny fotograf nás všetkých učil ako upravovať fotografie a iné formy práce s fotografiou. Večer bol slávnostný. Kultúrny program, odovzdávanie certifikátov, predstavenie tradičnej slovenskej kuchyne a diskotéka na záver. V piatok sme sa popýšili Humenskými skvostami a to Kostolom Všetkých Svätých a kaštieľom. Posledný workshop – domček pre zvieratká a chutný obed v našej školskej jedálni. Ďakujeme pani kuchárky, že ste nám tak chutne varili. Nastal čas lúčenia, priania všetkého dobrého a nádeji, že sa možno ešte niekedy uvidíme. Ale isto vieme, že písať si budeme, a že takýto týždeň s erasmakmi nám dal a dáva veľmi veľa.

Ďakujeme.

Erasmus team ZŠ Kudlovská 11 (Mišo, Nina, Sofia, Adam, Miško, Šimon, Saskia, Nika, Simona, Dávid, Maťo)