Erasmus+ / Smart Robots – Happy Kids/ 12.12. – 16.12.2022/ Barreiro, Portugalsko

318178093_673059030944465_3617899439078134124_n

Žiaci a vyučujúci zo ZŠ Kudlovská 11 v Humennom opäť cestovali za poznaním. Vydali sa spoznávať novú krajinu, školu, spolužiakov, školský systém a hlavne zdokonaľovať sa v anglickom jazyku. Tentokrát navštívili školu v Barreire v Portugalsku. Téma projektu je Smart Robots – Happy Kids, preto aj program bol orientovaný na programovanie robotov a podobné sprievodné aktivity. Po prílete do Lisabonu sa štyria naši ôsmaci spolu s dvomi vyučujúcimi presunuli do blízkeho mesta Barreiro, ktoré je s Lisabonom spojené riekou. Lisabon bol doteraz pre nich neznámou destináciou a let lietadlom bol pre niektorých prvou skúsenosťou. V pondelok ráno sa v partnerskej škole stretli so spolužiakmi a učiteľmi nielen z Barreira ale aj z Grécka a Španielska. Po prehliadke školy nasledovali prezentácie ostatných škôl, workshop o bezpečnosti na internete, chutný obed, prehliadka mesta Barreiro, návšteva miestneho kajakového a športového klubu,… V utorok to bol celodenný výlet do mesta Belém, kde si mohli pozrieť unikátne kultúrne pamiatky. V stredu ich čakalo  3D modelovanie makety školy, príprava na nasledujúci workshop s robotmi. Po tvorivej práci na nich čakala prechádzka do parku Parque das Nacoes spojená s obedom a následne Lisabon Oceanarium a Pavilón Vedomostí. Vo štvrtok žiaci a učitelia celé dopoludnie pracovali s robotmi. Úlohou bolo ich naprogramovať tak aby sa vedeli presúvať z jednotlivých miestností 3D makety školy a zároveň aj premiesťovať veci. Poobede už cestovali do mesta Sintra, kde  opäť spoznávali kultúrne pamiatky a chutnú Portugalskú kuchyňu. V piatok už naša výprava  cestovala domov. Týždeň, ktorý našim žiakom a učiteľom veľa toho dal,  ubehol veľmi rýchlo. Najbližšia mobilita nás čaká vo februári v Španielsku a my sme presvedčení, že bude tiež taká zaujímavá a tvorivá ako bola v Portugalsku.

Mgr.Adriana Janošová