Základná škola Kudlovská

HUMENNÉ

+421 57 775 20 27

sekretariát

Španielsko/Spain

Ako to už býva, aj taká „obyčajná“ cesta dokáže otvoriť dvere k vytváraniu nových kamarátstiev, rozšíreniu poznatkov i slovnej zásoby, a najmä spoznávaniu nielen neznámeho sveta, ale aj jeden druhého. To a ešte o mnoho viac bolo neodmysliteľnou súčasťou pobytu našich žiakov i vyučujúcich  v Španielsku v rámci projektu Erasmus + v čase od 22. do 29. februára 2020.

Prežívanie pekných dní v partnerskej krajine – v slnečnom Španielsku – začalo v pondelok milým privítaním, ktoré bolo spojené s prehliadkou školy v meste Benetusser. Mali sme možnosť vidieť iné (ale aj rovnaké) spôsoby výučby, vnútorné vybavenie školy a inšpirujúce metódy, ktoré nám ponúkli španielski pedagógovia. Zároveň naši žiaci museli prekonať svoju trému  pri prezentovaní základných informácií o sebe, rodine, škole i meste Humenné. Svoj slovenský naturel prejavili aj pri rôznych iných aktivitách. Či to bola spoločná hra, tanec alebo šport. Večer strávený spoločne v kruhu domácich i zahraničných priateľov bol pekným ukončením prvého dňa v ďalekom Španielsku.

Utorok sa niesol v duchu spoznávania tretieho najväčšieho mesta v Španielsku,  Valencie. Ochutnávka známej špeciality, návšteva miestneho trhu, prejavenie svojich vedomostí v biologickej hre i nezabudnuteľná cesta vlakom boli náplňou dňa.

V stredu sme absolvovali návštevu Úradu v Benetusseri, po ktorej sme spoznávali prírodné krásy z pltí na jazere L´Albufera. Šesťkilometrovú plavbu v sotva meter hlbokej vode sme zakončili prehliadkou vzácnych druhov vtákov pomocou veľkých ďalekohľadov. Bowling a zábavný večer boli tiež súčasťou peknej stredy.

Neobyčajný štvrtok sa začal o deviatej ráno cestou do City of art and science Museum and Oceanografic, čiže do Oceanografického múzea. Okolo nás „premávali“ tulene, žraloky, delfíny, medúzy i rôzne iné exotické zvieratá, od ktorých nás delila iba sklenená stena. Bol to neskutočný zážitok. Po prehliadke sme sa zúčastnili show delfínov. V tento deň naši deviataci získali aj poznatky o mnohých zaujímavostiach ľudského tela i  histórii oblečenia. Dostali možnosť na vlastnej koži vyskúšať činnosti vo vedeckom múzeu.

Posledný deň, pred cestou domov, sme strávili spolu v priestoroch hosťujúcej školy. Naši žiaci museli prejaviť aj svoje manuálne zručnosti, konkrétne pri praktickom zhotovovaní búdok pre vtáčiky. Po spomínanej činnosti si pre nás španielski žiaci pripravili vystúpenie ich národných tancov, ktoré boli zároveň aj rozlúčkou s nami. Posledné oficiálne odovzdávanie osvedčení a lúčenie na pôde školy nás chytili pri srdci.

Posledné hodiny v slnečnej krajine si každý vychutnal akýmkoľvek spôsobom. Či to bol šport, večera v pizzerii alebo prechádzka po pláži. Pobyt v Španielsku nám priniesol iný pohľad na ich samotný spôsob života, myslenie, temperament, zaujímavú kultúru i miestne špeciality.

Mgr. Veronika Hudáková, žiaci – Boris Barica, Patrik Cerula, Andrea Spišáková, Paula Michalková a Klaudia Kopčová

Základná škola Kudlovská otvorila svoje brány

1. septembra 1977.  Je to už teda takmer polstoročie, za ten čas tadeto prešli tisícky detí a stovky pedagógov. Nachádza sa v centre mesta pri nádhernom kaštieli a krásnom parku.Adresa

Základná škola Kudlovská

Kudlovská 11

066 01 Humenné

IČO: 37876741

DIČ: 2021672048

tel.: +421 57 775 2027

mail: admin@zskudhe.edu.sk

 

Linky

© 2022 Všetky práva vyhradené - All rights reserved

Made with ❤ by Adriana

Days
Hours
Minutes
Seconds

hurry up

15% OFF

On All Tickets

Don’t hesitate and buy tickets today – All tickets are at a special price until 15.08.2021. Hope to see you there :)