Turecko/Turkey

47299228_10157036079264379_1801351451931312128_n

V skorých ranných hodinách 25. novembra 2018  sa nám v rámci projektu ERASMUS+ začalo týždňové dobrodružstvo. Spolu s pani riaditeľkou a pani učiteľkami sme sa vybrali do Turecka.  Hlavnou myšlienkou projektu je Be Aware of and Protect Nature /Buď zodpovedný a chráň prírodu/ a v tomto duchu sa niesol aj celý týždeň. Cieľom našej cesty bolo prímorské mesto Antalya.

Hoci bola cesta dlhá, neprekážalo nám to, pretože sme sa veľmi tešili na zážitky a hlavne na nových priateľov, ktorí mali pricestovať z Talianska, Holandska a Španielska. Obidva lety boli príjemné a v nedeľu večer sme sa v hoteli stretli s rodinami, u ktorých sme celý týždeň výmenného pobytu bývali.

Milé privítanie riaditeľom tamojšej školy, zábavný kultúrny program pripravený žiakmi, prezentácie vycestovaných žiakov, prehliadka školy,  postupné nadväzovanie priateľstiev a návšteva úchvatných vodopádov – to všetko tvorilo  program prvého dňa.

Na druhý deň sme si vyskúšali byť žiakmi v ich škole a poobede sme objavovali starobylé pamiatky v meste Side.

V stredu ráno prišiel náš čas a my  sme  priateľom  mohli predstaviť naše krásne Slovensko, naše mesto a našu školu. Poobede sme navštívili neďaleké mesto Alanyu, prezreli si zrúcaniny i nádherný prístav.

Vo štvrtok sme si vyskúšali tímovú prácu s cudzincami,  ktorou bolo vytvorenie projektov o znečisťovaní našej Zeme. Oslávili sme aj ich Deň učiteľov, ochutnali sme tortu a ďalšie turecké dobroty. Poobede sme navštívili radnicu a prijali nás predstavitelia mesta. Štvrtkový program sme ukončili návštevou nákupného parku. S nadšením sme sa pustili do nakupovania darčekov pre našich blízkych.

V piatok sme objavovali krásy  starého mesta, videli sme nádherné vodopády a Antalyu ako na dlani, keď nás autobus vyviezol vysoko do hôr a absolvovali sme jazdu výletnou loďou po Stredozemnom mori. Naše peňaženky sme odľahčili po nákupoch v pravom tureckom bazári. Vyskúšali sme zjednávať ceny a veruže sa nám aj darilo. Po nákupoch sme sa vybrali  na spoločnú slávnostnú večeru aj s tureckými  rodinami.

Posledný večer bol vyvrcholením celého pobytu.  Všetci sme sa po večeri presunuli do ich školy, čakalo nás tam prekvapenie v podobe kultúrneho vystúpenia. Dobre sme sa zabávali a najväčším zážitkom  pre nás bolo vidieť turecké ľudové tance. Nastala chvíľa lúčenia, slzičiek, vymieňania emailových a facebookových adries.

Veľké ďakujem patrí rodičom tureckých  spolužiakov, ktorí vystupovali v pozícii našich náhradných rodín na niekoľko dní. Všetci k nám boli veľmi milí a starali sa o nás ako o vlastné deti.

Obrovské poďakovanie venujeme našej pani riaditeľke P.Škerlíkovej, pani učiteľke A. Janošovej a pani učiteľke A. Daňovej, že sme sa vôbec mohli zúčastniť výmenného pobytu v Turecku a hlavne projektu ERASMUS+, že zapojil práve našu školu do tohto projektu.

Úžasné spomienky, nové poznatky a zážitky, kamarátov a priateľstvá nám už nikdy nikto nevezme. Fotky z návštevy Turecka si pozrite tu.

ĎAKUJEME.

Elena Engelová, Anna Radová,