INTELINO 4C

Počuli ste už o 4C?
Sú to kľúčové kompetencie 21. storočia: kreativita, kritické myslenie, komunikácia a spolupráca (creativity, critical thinking, communication and cooperation). Od septembra 2024 sa naša škola zaradí medzi tie školy, ktoré sa aktívne budú venovať rozvoju týchto zručností žiakov podľa nového Štátneho vzdelávacieho programu.
Naši šikovní piataci nás presvedčili, že už teraz sme na správnej ceste. Pracovali s vláčikom Intelino, ktorý naprogramovali pomocou farebných blokov. Ich úlohou bolo nielen postaviť železničnú trať s tunelmi, mostami a stanicami, ale aj preukázať kritické myslenie – mosty museli byť postavené tak, aby nespadli, čo vyžadovalo precízne plánovanie a rozhodovanie. Ich kreativita sa prejavila v tvare a rozložení trate, v umiestnení tunelov a staníc.
Navyše, tento projekt slúžil ako výborná príležitosť na rozvoj spolupráce a komunikácie medzi žiakmi, keďže museli spolupracovať na vytvorení plánu trate, ako aj pri odprezentovaní svojej práce mladším spolužiakom z prvého stupňa.
Celkový úspech projektu spočíva v jeho komplexnosti, ktorá umožnila rozvoj a praktické uplatnenie všetkých štyroch kľúčových zručností. Je to len jeden z mnohých príkladov, ako naša škola aktívne podporuje a rozvíja schopnosti žiakov.
Dávid, Anna, Janík, Hanka, Viliam, Jarka, Nino, Ella, Hugo – boli ste super!