Vihorlatské múzeum v Humennom dňa 3.10 2018 usporiadalo tvorivé dielne pod názvom Deň remesiel. Neubehol ani týždeň a žiaci 3.B triedy opäť navštívili skanzen, pretože program bol veľmi lákavý: Prednáška na tému Zbojníci z vlčích hôr, Edukačné aktivity pre deti a Ukážky tradičných remesiel.
Žiakov na úvod zaujalo rozprávanie o zbojníckom kapitánovi Fedorovi Hlavatom, ktorý pochádzal z Ruskej Volovej a viedol družinu zbojníkov v okolí Humenného a iných blízkych miest. Napísal výhražný list mestu Bardejov, pretože dali povešať členov jeho družiny. Ako skončil samotný Fedor nie je veľmi známe. Súčasťou prednášky bolo vyplňovanie osemsmerovky .V labyrinte žiaci pomohli nájsť Andrejovi Savkovi stratený poklad. Samozrejme nechýbali ani super ceny ako hry, odznaky, pohľadnice. Po týchto aktivitách nasledovala prehliadka remesiel. Prvou bola ukážka maľby na sklo, pri ktorej sa vytvára obraz na sklenenú tabuľku pomocou obrázka. Potom sa žiaci presunuli ku tkaniu na krosnách. Tu mali možnosť vidieť ako sa kedysi tkali textilné látky. Neskôr si vyskúšali výrobu vecí z plste-srdiečko, štvorlístok a to pomocou formičky a ihly. V areáli skanzenu bol aj stánok rezbára, kde bola možnosť kúpy malých drevených predmetov. Kto nekupoval, obdivoval nádherné výrobky. V domčekoch dievčatá najviac zaujala ukážka paličkovania. Výsledkom tejto ručnej práce je čipka rôznych tvar, z rôznych regiónov. Chlapcov zasa zaujalo kováčstvo .Majster kováč pomocou ohňa a sily sprostredkoval jedinečnú ukážku. Chlapci-kováči duli mechy, kuli podkovy, zážili to,na čo sa tak skoro nezabúda. Toto remeslo má na Slovensku dlhú tradíciu a patrí medzi najstaršie. Na záver sa pekne za všetko poďakovali, lebo sa hovorí, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.
Cestou do školy si rozprávali zážitky a rozmýšľali ako napíšu slohovú prácu o tom, čo všetko mali možnosť vidieť. Pani učiteľke sľúbili, že sa tak zapoja do súťaže Cestopis z kraja kultúrnych pamiatok a možno vyhrajú nejaké super ceny.
Mgr.I.Feiglová