Technická výchova trochu inak …

1664353690987

Žiaci deviateho ročníka sa cez technickú výchovu presunuli do Mestského kultúrneho strediska v Humennom, kde si prezreli výstavu fotografii One day every day autorka Zuzana Pustaiová vrámci projektu Fotopotulky 2022.

Aktuálna výstava Zuzany Pustaiovej s názvom One Day Every Day (2022) je ironickým komentárom rôznych spoločenských noriem ovplyvňujúcich náš každodenný život. Bežná rutina, rodové stereotypy a hranie rolí (v knihe vyobrazené ako „nosenie masiek“) sú niekoľkými príkladmi kultúrneho kódu, ktorý na jednej strane spája spoločnosť, no na druhej strane vnucuje často nežiaduci spoločenský tlak ovplyvňujúci slobodu jednotlivca.
Autorka v tejto fotografickej sérii hľadá hranicu, kde sa (inak užitočné) vzorce správania stávajú patologickými. Skúma spletitý vzťah medzi týmito vzormi a širšími spoločenskými javmi a ukazuje hlbšie vrstvy inštitucionálnych obmedzení, ktoré navrhli tvorcovia politiky a ktoré sa verejnosti sprostredkúvajú prostredníctvom médií a sociálnych sietí. Upriamuje pozornosť čitateľa na to, že pri snahe o lepší svet netreba zabúdať na to, ako sa jednotlivec cíti v oblasti všetkých odporúčaní, príkazov a obmedzení, ktoré sa mu vtláčajú do mysle už od útleho detstva a počas výchovy, len aby zistili, že civilizačné imperatívy často vedú k systematickému útlaku. Myšlienka prehodnotiť svoje presvedčenie, pokiaľ ide o sociálne normy, je ďalej podporovaná rozložením „Leporella“, ktoré umožňuje alternatívne polohy strán vedľa seba.

Zuzana Pustaiová (1990) je absolventkou Katedry fotografie a nových médií na VŠVU v Bratislave (SK) a Univerzity aplikovaných vied v Bielefelde (DE). V roku 2022 ukončila doktorandské štúdium na VŠVU.
Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení (Grand Prix Rovinj Photodays 2021 (Chorvátsko), Different Worlds 2018 (Slovinsko), Lucie Foundation 2017 (Los Angeles), Foto Roka VÚB (2015, 2013), ai.). V roku 2018 bola ocenená ako Fotograf roka. Aktívne vystavuje doma aj v zahraničí. V roku 2022 vydala debutovú publikáciu One Day Every Day (2022).

Mgr. Adriana Janošová