Základná škola Kudlovská

HUMENNÉ

+421 57 775 20 27

sekretariát

Exkurzia Osvienčim, Wieliczka, Poľsko

V predposledný deň školského roka 2021/2022 sa žiaci našej školy zúčastnili jednodňovej tematicko – poznávacej exkurzie do bývalého koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau v Poľsku. Naše OZ Kudlovčatá sa zapojilo do projektu Po stopách histórie vyhláseného mestom Humenné a získalo príspevok v hodnote 900€ na dopravu do Osvienčimu a soľnej bane Wieliczka v Poľsku. exkurzie sa zúčastnilo 35 žiakov z 8. a 9. ročníka.

Prehliadka pozostávala z dvoch častí, pôvodného tábora Auschwitz I a 1,5 km vzdialeného vyhladzovacieho tábora Brezinka ( Birkenau). Už od prvých momentov prehliadky javili žiaci veľký záujem o výklad, čo dokumentovalo aj množstvo otázok na slovensky hovoriacu sprievodkyňu. V jej výklade nechýbali spomienky z osobných stretnutí s ľuďmi, ktorí na vlastnej koži prežili, kam nacionalizmus a radikalizmus vedú, čo len svedčilo o tom, že téma holokaustu je stále živá. Je  nevyhnutné neustále informovať súčasné i budúce generácie mladých ľudí o zločinoch proti ľudskosti. Nech je večným mementom a výstrahou pre ľudstvo to miesto, kde nacisti vyvraždili milióny ľudí, zväčša židov z mnohých krajín Európy…

Po pochmúrnom a smutnom mieste sme sa presunuli do svetoznámej soľnej bane Wieliczka, zapísaná aj do zoznamu UNESCO.  Po viac ako dvojhodinovej prehliadke sme sa nielen schladili z letných horúčav ale hlavne načerpali energiu z krásna, ktoré nás čakalo po zostúpení 380 schodov do hĺbky 135 m.  Zaujímavosťou tejto atrakcie je, že na rozdiel od podzemných jaskýň vznikla kompletne celá len vďaka ľudskému úsiliu a tvrdej práci.  Všade vôkol nás sme videli (a aj ochutnávali) kamennú soľ. Obdivovali sme nádherné sochy vytesané z kamennej soli, soľnú dlažbu a uchvátila nás soľná kaplnka.  O tom, že soľ bola nad zlato, sa vraj turisti môžu presvedčiť v Krakove, ktoré vyrástlo a zbohatlo z výnosov za vyťaženú soľ.

Naši žiaci si z exkurzie odniesli nezabudnuteľné zážitky. Všetci z nich tam boli prvýkrát, a niektorí si možno túto cestu už nezopakujú. Sme radi, že žiaci  mohli na vlastné oči vidieť to, o čom len počuli …

Mgr. Adriana Janošová

Základná škola Kudlovská otvorila svoje brány

1. septembra 1977.  Je to už teda takmer polstoročie, za ten čas tadeto prešli tisícky detí a stovky pedagógov. Nachádza sa v centre mesta pri nádhernom kaštieli a krásnom parku.Adresa

Základná škola Kudlovská

Kudlovská 11

066 01 Humenné

IČO: 37876741

DIČ: 2021672048

tel.: +421 57 775 2027

mail: admin@zskudhe.edu.sk

 

Linky

© 2022 Všetky práva vyhradené - All rights reserved

Made with ❤ by Adriana

Days
Hours
Minutes
Seconds

hurry up

15% OFF

On All Tickets

Don’t hesitate and buy tickets today – All tickets are at a special price until 15.08.2021. Hope to see you there :)